Opowiem ci moją historię
Jak to się zaczęło
Z jogą zetknęłam się prawie dwadzieścia lat temu na studiach polonistycznych w Toruniu. Wybrałam tę formę ruchu w ramach zajęć wf, a że byłam klasycznym molem książkowym i nie lubiłam sportu, joga wydawała mi się najmniejszym złem. Nauczyłam się około dwudziestu asan – tyle wystarczyło, by doświadczyć spokoju, odpoczynku od natrętnych myśli i przyjemności bycia w ciele. Dla mnie, osoby wiecznie zestresowanej i impulsywnej, borykającej się od dziecka z chorobami psychosomatycznymi, to była prawdziwa rewolucja!
Chwyciłam się jogi jak tonący brzytwy. Dzięki praktyce przetrwałam trudny dla siebie czas – wymagające studia łączyłam bowiem z zakładaniem rodziny. Nie wiedziałam wówczas o jodze zbyt wiele, jednak z zapałem wracałam na matę, spragniona ciszy, oddechu i wolności od trosk.
Wymarzona praca… przy komputerze
Gdy po studiach otrzymałam wymarzoną pracę w wydawnictwie i zaczęłam pracować w biurze, z trwogą słuchałam od starszych koleżanek i kolegów o tych wszystkich problemach ze zdrowiem, które wiążą się z pracą siedzącą: bóle pleców, kolan, szyi, problemy z oczami i nadgarstkami, dyskopatia, rwa kulszowa… lista chorób zdawała się nie mieć końca! Dziś jestem sobie wdzięczna, że postawiłam wówczas na jogę, która obiecywała zdrowie, i postanowiłam rozwinąć swoją praktykę pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela w Cieszynie, dokąd się przeprowadziłam. I choć do dziś pracuję w moim pierwszym zawodzie na zlecenia i czasem kilka godzin dziennie pracuję przy komputerze, to czuję się świetnie!
Nauka u mistrzów
Z pierwszej lekcji jogi u Aleksandra Wojtasika wyszłam na miękkich nogach… ledwo doszłam do domu. Zdecydowanie nie szło mi najlepiej, czułam się słaba, nie miałam kondycji, za to problemy z równowagą, a jednak już na jednej z pierwszych lekcji usłyszałam od nauczyciela, że jeszcze kiedyś będę uczyła jogi…
Regularna praktyka po czasie przyniosła mi piękne owoce: stabilne zdrowie, poprawę postawy, świadomość ciała i oddechu oraz poczucie, że jestem mocna i mogę kierować swoim życiem.
Pewnego dnia mój nauczyciel z jakiegoś powodu nie dojechał na zajęcia. Czekaliśmy na niego w sali już jakiś czas, gdy nagle zadzwonił telefon. Przeprosił, że nie dojedzie, i poprosił, by zajęcia poprowadziła najbardziej doświadczona osoba – tym sposobem przeprowadziłam swoją pierwszą lekcję. To było dla mnie niezwykłe doświadczenie, szczególnie że po studiach pedagogicznych czułam, że nie chcę uczyć. Tym razem jednak było inaczej niż na praktykach w szkole. Poprowadzenie zajęć dla grupy osób lubiących jogę dosłownie dodało mi skrzydeł!
Postanowiłam przygotować się do kursu nauczycielskiego. Przez rok doskonaliłam asany z listy na egzamin, na co dzień pracując na etacie i wychowując dwoje małych dzieci. W tym samym czasie uczyłam już regularnie grupę znajomych. Najwyraźniej niosła mnie miłość!
Kurs instruktorski jogi u profesora Janusza Szopy przy AWF w Częstochowie ukończyłam rok później, w 2016 roku. Na zajęcia jogi, które prowadziłam, zaczęło przychodzić sporo osób starszych, dlatego pogłębiłam swoją wiedzę, zdobywając w 2017 roku uprawnienia instruktora kinezygerontoprofilaktyki w Krakowie (u dr. Grażyny Kołomyjskiej). W kolejnym, 2018 roku ukończyłam kurs instruktorski tańca w kręgu we Wrocławiu (u Ireny Konachowicz), a w 2021 roku skończyłam szkołę trenerów Meritum w Katowicach, która nauczyła mnie uważności w kontakcie ze sobą i drugim człowiekiem.
Stale pogłębiam swoją wiedzę i praktykę jogi, uczestnicząc w licznych warsztatach i konferencjach oraz konsultując się z bardziej doświadczonymi nauczycielami. Każdego dnia zdobywam doświadczenie, prowadząc zajęcia i stając na macie podczas praktyki własnej.
Dzięki jodze czuję się szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Po prostu kocham życie!
Praktyka z Asią to spokojne doświadczanie i poszukiwanie własnych potrzeb. Joga uczy mnie, że cisza jest piękna, że myśli w głowie mogą pędzić, a ja mogę je obserwować z boku, że odwagę mam w sobie, tylko czasem głęboko schowaną, oraz że troska o siebie to nie egoizm, a podstawa zdrowego życia. Zawsze jest tu pyszna herbata, ciekawi ludzie i oczyszczający zapach Palo Santo.
Beata Kastner
Kontakt
+48 782 497 452
(jeśli nie odbieram, to na pewno oddzwonię)
kontakt@jogawgrudziadzu.pl
Sala zajęć
Moja komfortowa i w pełni wyposażona sala znajduje się w Grudziądzu przy ul. Dworcowej 51-53, sala 31. Tam odbywają się wszystkie zajęcia oprócz tych plenerowych.
Bądź na bieżąco
Obserwuj mnie na Facebooku. A jeśli chcesz otrzymywać emailem informacje o moich wydarzeniach i inspiracjach, zapisz się: