Ludzie nie zdają sobie sprawy, że to, co jest w sobie sprzeczne, jest w sobie zgodne. Chodzi o dostrojenie przeciwstawnych napięć, jak w przypadku łuku lub liry.
– Heraklit
Emocje i stany psychiki mają głęboki wpływ na układ nerwowy jako całość. Odzwierciedla się to w naszej postawie poprzez reakcje toniczne. Radość, szczęście i zaufanie stymulują i wywołują postawę czujną, w której dominują pozycje rozciągania mięśni. Człowiek prostuje się, wysuwa klatkę piersiową do przodu i trzyma głowę podniesioną wysoko. Przeciwieństwem będzie stan poczucia nieszczęścia, konfliktów psychicznych i poczucie niższości – przyjmuje się wówczas postawę z dominacją ruchu zginającego mięśnie, z opuszczoną głową, zaokrąglonymi plecami i zapadniętą klatką piersiową. Złość powoduje, że maksymalnie się napinamy, ale z zaburzeniem tonusu mięśniowego, co wywołuje drżenie. Lęk wzmaga to zaburzenie, dodając niepewności ruchom. Postawa psychiczna zdecydowanie wpływa na postawę fizyczną. Czy proces ten działa również w drugą stronę?
Czy można świadomie wpływać na postawę psychiczną za pomocą przyjmowanych pozycji ciała? W jodze jest to możliwe, m.in. dzięki wykonywaniu asan. Joga dąży do harmonii czynników, które są przeciwstawne, w ruchu równoważy napięcia mięśniowe. Pozycje jogi wpływają na równoważenie tonusu przede wszystkim mięśni głębokich kręgosłupa i tułowia. Dzięki ćwiczeniom asan nie zbudujemy rozległej masy mięśniowej, jednak nie jest nam ona w dzisiejszych czasach potrzebna, a z wiekiem nadmiernie rozwinięte mięśnie przyczyniają się do szybszego zużycia narządów wewnętrznych, odbierając im energię i składniki odżywcze, a co za tym idzie – obniżając nasz poziom witalności. Praktykując jogę, przywracamy naszym mięśniom odpowiedni tonus, napinając, rozciągając i skręcając je. Wypracowujemy także nowe nawyki ruchowe: stoimy wyprostowani, z otwartą klatką piersiową i uniesioną głową. I tak, niepostrzeżenie, nawet po ciężkim dniu pracy powoli wraca na nasze twarze uśmiech, a wraz z nim już podczas zajęć czujemy spokój i radość. Czyż nie tak odczuwa się szczęście?
Na podstawie książki Joga. Indyjski system leczniczy. Podstawowe metody i zasady, Swami Kuvalayananda, S.L.Vinekar, wyd. Galaktyka.